Hlavní modré odrůdy
Odrůdy pro výrobu červených a růžových vín (dle ÚKZÚZ 31.12.2023)
Frankovka/Lemberger, Blaufränkisch
U vín s tmavě rubínovou barvou a plnou, příjemně pikantní chutí se v mládí výrazněji projevují kyseliny a třísloviny, po vyzrání se objevuje příjemná kořenitost spojená s tóny ostružin a skořice. Patří mezi naše nejkvalitnější červená vína, která se v nejlepších ročnících vyznačují typickou hebkostí. V závislosti na vyzrání hroznů jsou vína Frankovky buď vínem k jídlům všedního dne nebo se jako víno láhvově zralé z dobrých ročníků výborně hodí k pečeným masům, ke zvěřině, kachně i huse, guláši, k jídlům z vnitřností, ke kořeněným zeleninovým jídlům, k plísňovým sýrům a těstovinám.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1941 | Původ: Pravděpodobně Rakousko, v Německu má synonymum podle dolnorakouské obce Limberg. Může taky pocházet z Chorvatska nebo Francie, ale nejpravděpodobněji ze Slovinska, kde je doložena již před rokem 1750. Je to nahodilý kříženec odrůd ‘Skořicový hrozen’ (Blaue Zimmettraube) × ‘Heunisch bílý’. | Aktuální rozloha v ČR: 935 ha (5,3 %)
Svatovavřinecké/Saint Laurent
Víno Svatovavřineckého si u nás získalo oblibu pro svoji tmavě červenou barvu, typickou višňovou, povidlovou a někdy až černorybízovou vůni, výrazný odrůdový charakter a zajímavě strukturované třísloviny. Ochutnat jej můžete už 11. listopadu jako víno mladé – Svatomartinské. Víno bývá středně plné až plné, v době láhvové zralosti se jeho výraznější charakter mění do sametové plnosti. Svatovavřinecké velmi dobře doplní tmavá masa, zvěřinu, svatomartinskou husu s přesňáky a sýry s dvojí plísní.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1941 | Původ: Francie nebo Dolní Rakousko, jedním z rodičů je Pinot noir. | Aktuální rozloha v ČR: 797 ha (4,5 %)
Rulandské modré/Pinot noir
Vína z Rulandského modrého mívají světle rubínovou až cihlově červenou barvu se zlatavým okrajem kolem stěn poháru. Jejich vůně i plnost vyniká zejména po několikaletém dozrávání, kdy připomíná vůni kůže, kouře, jahod a sušených švestek. Kyseliny i méně zastoupené třísloviny jsou jemné. Na kvalitě i jakosti získává Rulandské modré zráním v lahvích i sudech. Vhodně doplňuje pečená masa, pernatou zvěřinu, sýry s bílou plísní, pokrmy z hub nebo hořkou čokoládu.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1941 | Původ: Francie, pravděpodobný náhodný kříženec ‘Mlynářka’ × ‘Tramín’ nebo pupenová mutace v rámci skupiny odrůd Pinot. | Aktuální rozloha v ČR: 723 ha (4,1 %)
Zweigeltrebe
Vína z odrůdy Zweigeltrebe jsou tmavě granátové barvy s fialovým zábleskem a mají aroma kořenitoovocné, mnohdy připomínající bobulové ovoce. Vůně a chuť mladého vína se poměrně rychle zušlechťuje, víno však musí zrát v dřevěném sudu. Po roce zrání pak překvapí příjemnou vůní a hebkým sametovým závěrem. V chuti můžeme nalézt ostružiny, višně či višňový kompot a lesní ovoce. Červená i růžová vína této odrůdy skvěle doprovodí nejrůznější grilované masité pokrmy, vydatné sýry, případně těstoviny.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1980 | Původ: Rakousko, ‘Svatovavřinecké’ × ‘Frankovka’. | Aktuální rozloha v ČR: 669 ha (3,8 %)
Modrý Portugal/Blauer Portugieser
Nejtypičtějšími znaky pro vína této odrůdy jsou jemně rubínová barva, decentní, někdy až květinová vůně a příjemná sametová chuť s nižším obsahem kyselin a taninů. Ve vůni a chuti se můžeme setkat s tóny fialek a pivoněk, čerstvého sena, třešní a cassisu. Vína této odrůdy se hodí ke stolování a dají se kombinovat se širokou paletou pokrmů. Doporučit se dá k italské kuchyni, například k těstovinám. Modrý Portugal je první odrůdou, ze které se začalo vyrábět Svatomartinské víno, které si skvěle vychutnáte s pečenou husičkou.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1941 | Původ: S vysokou pravděpodobností pochází skutečně z Portugalska nebo ze Slovinska. | Aktuální rozloha v ČR: 466 ha (2,6 %)
Cabernet Sauvignon
Odrůda Cabernet Sauvignon dává vína tmavě granátové barvy, někdy s modravým odleskem, přičemž stárnutím se sytost stupňuje. Typickou vůni černého rybízu doprovázejí v závislosti na zralosti hroznů i vůně třešní, ostružin, marmelády, tabáku a cedrového dřeva. Víno je mohutné, s velmi dlouho trvajícím dojmem a při láhvové zralosti je hebce sametové. Tato plná aromatická vína velmi dobře doprovázejí masitá jídla, zejména jehněčí pečeni, bifteky, krůtí maso nebo jídla s kořeněnými omáčkami. Růžová vína z této odrůdy také výborně doplní grilované pokrmy a jsou příjemným společníkem za teplých letních večerů.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1980 | Původ: Francie, pravděpodobný kříženec ‘Cabernet Franc’ × ‘Sauvignon’. Cabernet Franc je křížencem s révou lesní. | Aktuální rozloha v ČR: 225 ha (1,3 %)
Merlot
Víno odrůdy Merlot mívá tmavě granátovou barvu, jemnou vůni přezrálého černého rybízu v kombinaci s vůní černých třešní, švestek a fíků. Po delším ležení na láhvi se navíc objevují tóny tabáku, lanýžů, kávy nebo čokolády. Chuť vín se vyznačuje nízkým obsahem kyselin, plností a hebkostí. Kvůli snadné pitelnosti a vláčnosti jsou vína Merlotu velmi oblíbena u konzumentů. Dají se pít i samotná bez doprovodu jídel, výborně však doplňují jemné paštiky, srnčí či jelení ragú, telecí ledvinky a pokrmy s výraznou chutí rajčat, jídla z pernaté zvěře nebo ementál.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 2001 | Původ: Francie, jde o nahodilé křížení odrůd Madlenka modrá (již neexistující odrůda) × Cabernet franc. | Aktuální rozloha v ČR: 186 ha (1,0 %)
Dornfelder
Odrůda Dornfelder dává kvalitní vína jemně aromatické vůně a chuti. Je vhodná k výrobě jakostních a přívlastkových vín, ale lze ji pěstovat i pro přímou spotřebu hroznů. Tmavočervená barva vína je výrazným rysem této odrůdy. Ve vůni a chuti najdeme například brusinky a jiné lesní plody, ořechy, u vín z méně vyzrálých hroznů i zelenou papriku. Již jako mladá vína se hodí k těstovinám, plná vína podáváme k těžším či kořeněným úpravám masa, grilovaným pokrmům, zvěřině a sýrům s výraznou chutí.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 2004 | Původ: Německo, (‘Jakubské’ × ‘Trolínské’) × (‘Modrý Portugal’ × ‘Frankovka’). | Aktuální rozloha v ČR: 178 ha (1,0 %)
Cabernet Moravia
Původní moravská odrůda Cabernet Moravia dává vína tmavě granátové barvy s černorybízovými aromatickými látkami, charakteristickými pro kabernetové odrůdy. Po přírodním snížení obsahu kyselin je víno harmonické a plné, hebké, s dobře strukturovanými tříslovinami a s dlouhou perzistencí. Zráním se jeho plnost i harmonie ještě stupňuje. Hodí se i pro školení v dubových sudech typu barrique a z pokrmů vhodně doplní zvěřinu, steaky, tmavá masa s hutnou úpravou nebo sýry s ušlechtilou plísní.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 2001 | Původ: vinařská oblast Morava, kříženec ‘Zweigeltrebe’ × ‘Cabernet Franc’. | Aktuální rozloha v ČR: 174 ha (1,0 %)
André
Harmonická vína z této původní moravské odrůdy připomínají svou hlubokou a plnou vůní višní, černých třešní a zralých ostružin jižní typy vín. Pokud se hrozny nechají velmi dobře vyzrát, mají vína tmavě granátovou barvu, jsou plná a po vyzrání na sudech a v láhvích se u nich vyvine hebká chuť zralé třísloviny. André se podává ke zvěřině, tmavým masům, hutným úpravám jídel nebo sýrům s ušlechtilou plísní.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1980 | Původ: vinařská oblast Morava, ‘Frankovka’ × ‘Svatovavřinecké’. | Aktuální rozloha v ČR: 166 ha (0,9 %)
Materiály ke stažení
► Nejčastěji pěstované odrůdy révy vinné v ČR - brožura
Související