Pálava
Vína původní moravské odrůdy Pálava, která se svým charakterem hodně podobají Tramínu, jsou aromatická, avšak decentněji kořenitá. Jejich jemnější harmonie z nich také činí pro mnohé konzumenty přitažlivější a atraktivnější vína. Ta jsou plná, s nižším obsahem kyselin a dlouhou dochutí. Mají zlatožlutou barvu a v jejich vůni a chuti se objevuje liči, mandarinka, z koření muškátový oříšek a vanilka. Skvěle se hodí ke kořeněným jídlům, paštikám, pečené drůbeži, k uzeným a pařeným sýrům nebo dezertům.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1977 | Původ: vinařská oblast Morava, kříženec ‘Tramín červený’ × ‘Müller Thurgau’ | Aktuální rozloha v ČR: 838 ha (4,7 %)
Tramín červený/Gewürztraminer
Pro víno Tramínu zelenožluté až zlatožluté barvy je příznačná intenzivní vůně a kořenitost, která bývá podbarvená sladce medovými tóny hrozinek. Jeho základní vůni lze přirovnat k čajové růži, kterou doprovázejí další odstíny vůní jako tropické ovoce, meruňky, květ fialky či pivoňky, z koření pak zázvor a skořice. Vína z vyzrálých hroznů jsou plná, s hustou viskózní strukturou. Hodí se ke slavnostním příležitostem jako aperitiv, k husím játrům nebo k pokrmům orientální kuchyně.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1941 | Původ: není znám, pravděpodobně Rakousko nebo jižní Tyroly, ale může to být i Egypt | Aktuální rozloha v ČR: 781 ha (4,4 %)
Rulandské bílé/Pinot blanc
Z Rulandského bílého vznikají vína elegantní, harmonická, plná a bohatá na extraktivní látky. Mívají zelenožlutou barvu a jemnou květinovou vůni. Při zrání se jejich barevné tóny zvýrazní a původní svěží aroma se mění na vůni zralých hrušek, červeného ovoce nebo lískových oříšků. Odrůda je vhodná pro tvorbu výběrů z bobulí i botrytických sběrů a pro výrobu šumivých vín. Výborně se hodí k uzeným rybám, kuřecímu masu, méně výrazným úpravám hovězího a vepřového masa a tvrdým sýrům.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1941 | Původ: Francie, pupenová mutace Pinot gris | Aktuální rozloha v ČR: 764 ha (4,3 %)
Muškát moravský/MOPR/Rivaner
V kvalitních vínech této původní moravské odrůdy s muškátovou vůní se více než u kterékoli jiné odrůdy odráží umění a zkušenosti vinaře. Jemně aromatická vína s decentní kyselinkou mají zelenožlutou barvu a typickou muškátovou vůni s tóny kůry mandarinky a pomeranče. Suchá vína z Muškátu moravského nejlépe vyniknou jako aperitiv, případně společně s jemnou paštikou nebo chřestem, polosladká zase v kombinaci s mírně sladkými dezerty.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1987 | Původ: vinařská oblast Morava, kříženec ‘Muškát Ottonel’ × ‘Prachtraube’ | Aktuální rozloha v ČR: 462 ha (2,6 %)
Hibernal
Víno zelenožluté barvy, intenzivní vůně a výrazné harmonické chuti vděčí za svou oblibu tónům broskví, černého rybízu a angreštu, typickým pro Sauvignon, ale i vůni po lipovém květu, meruňkách či dalších květech, kterými se vyznačuje Ryzlink rýnský. Chuť je jemně kořenitá a harmonická. Hibernal můžeme podávat k předkrmům, chřestu, rybám nebo k mořským plodům. Sladké výběry se dobře hodí k dezertům.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 2004 | Původ: Rakousko, náhodný semenáč Veltlínské červené × Sylvánské zelené | Aktuální rozloha v ČR: 421 ha (2,4 %)
Sylvánské zelené/Grüner Silvaner
Sylvánské zelené má žlutozelenou barvu a pikantní vůni, u mladších vín travnatou až angreštovou. Chuť je plná, extraktivní, mírně kořenitá, v mládí s výraznější kyselinkou. Při vyšší vyzrálosti hroznů dává přívlastková vína, která zráním na láhvi nabývají na olejovitosti, hladkosti a vláčné harmonii, v aroma se objevují květy akátu, minerální a rostlinné tóny. Jsou to neutrální vína, která nenarušují chuť jemných jídel. Vhodná jsou k pokrmům z králíka, k drůbeži či vepřovému masu, předkrmům a smetanovým omáčkám.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1941 | Původ: Rakousko, pravděpodobně kříženec ‘Tramín‘ × ’Rakouské bílé’. Jedním z rodičů Rakouského bílého byl Heunisch bílý | Aktuální rozloha v ČR: 183 ha (1,0 %)
Veltlínské červené rané/Malvasia
Odrůda taktéž lidově přezdívaná „Večerka“ se vyznačuje zlatožlutou až zlatavou barvou. Vůně je rozmanitá a decentní, s tóny po mandlích, banánu nebo černém bezu. V chuti je víno příjemně ovocné a můžeme zde objevit směs zahradního ovoce, mandle a chlebnatost. Odrůda je jednou ze tří „bílých“ odrůd určených k výrobě Svatomartinského vína. Hodí se k hutným polévkám, studeným předkrmům a drůbežímu masu.
Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1952 | Původ: Dolní Rakousko, náhodný kříženec ‘Sylvánské zelené’ × ‘Veltlínské červené’ | Aktuální rozloha v ČR: 127 ha (0,7 %)
Materiály ke stažení
► Nejčastěji pěstované odrůdy révy vinné v ČR - brožura